Kaltsedon on kvarts mis sai tõenäoliselt oma nime selle esimese avastamiskoha, Bosporusel Väike-Aasia rannikul asuva iidse Kalchedoni linna järgi.
Türgist pärit kaltsedon paistab silma oma suurepärase läbipaistvusega ning seda on iidsetest aegadest alates kaevandatud. Ka tänasel päeval on selle järele suur nõudlus. Muud leiukohad asuvad Brasiilias, USA-s (Californias), Indias, Madagaskaril, Malawis, Namiibias, Sri Lankal ja Zimbabwes.
Juba kiviaja leiud näitavad, et kaltsedoni
kasutati tollal relvade valmistamiseks, iidsetel aegadel aga kalliskivide, ehete ja kunstiobjektide jaoks.
Kaltsedoni on mitmel korral mainitud ka Piiblis. Näiteks Johannese ilmutuses on uue Jeruusalemma linnamüüri kaheteistkümnest aluskivist üks kaltsedon. Samuti oli Moosese venna, ülempreester Aaroni kohtu-rinnakilbil 12 erinevat vääris- ja poolvääriskivi, osa neist kaltsedoni erimid.
Väidetavalt oli ka Vana-Kreeka üks silmapaistvamaid kõne- ja riigimehi Demosthenes, kelle kõned olid omaaegse kreeka kultuuri suursaavutus, keeleharjutuste jaoks kaltsedoni suhu pistnud, et õppida paremini kõvasti ja selgemalt rääkima.
Kaltsedonil on ka erinevad sünonüüme. Paljud peavad näiteks sinist kaltsedoni selleks kõige paremaks ja õigemaks kaltsedoniks. Mitmetes piirkondades nimetatakse seda piimakiviks, kuna aitab imetavaid emasid rinnapiima tootmisel. Samuti on kaltsedon kasulik juba lapseootel naistele, kuna turgutab organismi. Usutakse, et omanikule annab see sisemise rahu ja suurendab eneseusku. Kaltsedoni üks nimetusi on ka ´kõnekivi´, kuna see mõjutab selle omaniku suhtlemisoskust. Samuti mõjub hästi kõnepidamisoskusele, lisab enesekindlust ja vabastab ärevusest. Kurgu ja kõri piirkonnas esinevate probleemide korral on ka kaltsedonist abi.
Ühe positiivse omadusena aitab kaltsedon ennast paremini kehtestada ja võimaldab olukordade muutustele palju paremini reageerida.
Kaltsedon kaitseb ka melanhoolia, unehäirete ja halbade unenägude eest.
Tiibeti budismis ehk lamaismis peetakse kaltsedoni samaväärseks valge lootoseõie puhtusega, mis kaitseb rahulolematuse ja nõrkuse eest ning aitab eristada olulist ebaolulisest.